
Remodel-2 en studie om läkemedel vid MS
Nu kan du som har skov-vis multipel skleros vara med i en forskningsstudie om ett nytt läkemedel.
Studiens huvudsyfte är att ta reda på om patienter som behandlas med remibrutinib upplever färre MS-skov än patienter som behandlats med teriflunomid. Därutöver finns flera andra effektmått.
Remibrutinib tillhör en helt ny klass av läkemedel som testas vid MS, så kallade BTK-hämmare. Utöver att dämpa inflammatorisk aktivering av immunceller i blodet hoppas man att även kunna påverka inflammation lokalt i hjärnan.
Studien är en så kallad fas 3-studie, vilket innebär att den utgör den sista fasen innan ett eventuellt godkännande av läkemedlet på marknaden.
Vill du vara med?
Vi söker dig som
- är mellan 18 och 55 år, har
- skovvis MS, och
- som har haft ett skov under de senaste 12 månaderna, eller två skov under de senaste två åren.
Är du intresserad av att delta i studien kan du ringa vår forskningssjuksköterska Susanne på telefon 08-123 673 11.
Eller fyll i ett formulär på vår informationssida om studien, där du också hittar mer information: Remodel-2 (länken öppnas i det här fönstret)
Publicerad 2023-02-23
Senaste nyheterna
-
Tematräffar Parkinsons sjukdom
-
Fysioterapeuternas Kvalitetspris till Överviktscentrum
-
Maxims - ny studie om läkemedel vid MS
-
Träna balansen med våra nya filmer
-
Se till att ha läkemedel för en månad hemma
-
"I det långa loppet är det en demokratifråga"
-
Vaccination mot covid-19 med femte dos för dig med MS
-
Fotografering av hornhinnans nervtrådar gav ökad förståelse av rastlösa ben vid Parkinsons sjukdom
-
Ny e-tjänst: Synpunkter
-
Filmade föreläsningar om Parkinsons sjukdom