För dig med multipel skleros (MS)

För dig med multipel skleros (MS)

Vi är en specialistmottagning för dig som har multipel skleros (MS) . Till oss kommer du via remiss från neurolog.

En sjuksköterska gör ultraljud av urinblåsan hos en patient. Foto: Yanan Li

För dig med multipel skleros (MS)

Välkommen till oss

Hos oss får du behandling och uppföljning i öppenvård. Tillsammans med dig arbetar vi för att du ska få så bra livskvalitet som möjligt. 

Hos oss integreras vården med forskning, utveckling, utbildning och innovation. Både vad gäller nya behandlingssätt och ny teknik. För att kunna erbjuda dig bästa möjliga vård har vi ett tätt samarbete med neurologmottagningarna vid Karolinska Universitetssjukhuset i Huddinge och Solna.

Tre personer sitter runt ett bord och tittar i en pärm. Foto: Yanan Li

Rehabkoordinator

Du som är patient hos oss kan få stöd av en rehabkoordinator. Rehabkoordinatorn vägleder dig under din sjukskrivning för att din rehabilitering ska bli så bra som möjligt.

Du kan få stöd av rehabkoordinatorn att samordna kontakten med din arbetsgivare och andra som är inblandade i din rehabilitering. Det kan också till exempel gälla Försäkringskassan, Arbetsförmedlingen eller Socialtjänsten.

balansträning

Rörelseövningar

Här på vår webbplats finns filmer med olika typer av rörelseövningar som kan hjälpa dig i din vardag. Våra fysioterapeuter guidar dig genom övningar som tränar upp balans och rörlighet.

Forskning och utveckling

Hos oss integreras vården med forskning, utveckling och innovation. Både vad gäller nya behandlingssätt och ny teknik.

Du som är patient hos oss kan vara med och hjälpa till att ta fram ny kunskap om din sjukdom. Fråga oss om våra forskningsprojekt om du vill vara med och utveckla vården tillsammans med oss.

En ritad bild som visar en person som får en idé. Illustration: AdobeStock

Har du en snilleblixt?

Har du förslag på hur vi kan förbättra vården eller annat hos oss, så att det blir bättre för dig? Eller du kanske gärna vill vara med och tycka till, men har inga särskilda idéer just nu? 

Patientråd

Inom Akademiskt specialistcentrum arbetar vi mycket aktivt med vårt etablerade patientråd. Patientrådet träffas cirka sex gånger per år och diskuterar och beslutar kring många olika områden och frågor. 

Frågor som diskuteras och tas beslut kring gäller allt ifrån lokalernas utformning, till bemötande, e-hälsotjänster, digitala verktyg, tillgänglighet, enhetens uppdrag med mera. 

Patientorganisationer

Det finns flera organisationer som kan ge stöd och hjälp till dig som lever med multipel skleros (MS). 

  • Neuroförbundet 
  • Svenska MS-sällskapet
  • Ung med MS

Ofta kan även dina närstående få råd och stöd. 

MS i Sverige

I Sverige lever cirka 17 000 personer med MS och varje år insjuknar cirka 500 personer. MS kan leda till svårt fysiskt och psykosocialt lidande, men hjälp finns att få. De senaste årens medicinska framgångar inom MS-området har radikalt förbättrat situationen för dem som lever med sjukdomen. 

På 1177.se kan du läsa mer om multipel skleros, MS.